PRAWDOPODOBNIE NAJBARDZIEJ SPORTOWE MIEJSCE W JELENIEJ GÓRZE

PRAWDOPODOBNIE NAJBARDZIEJ SPORTOWE MIEJSCE W JELENIEJ GÓRZE

INTERSKI 2023 - Levi (Finlandia) (część 2)

INTERSKI 2023 - Levi (Finlandia) (część 2)


Levi, 31 marca, 2023 - Interski kongres, Levi i Laponia oczarowały instruktorów narciarstwa z całego świata.

Kongres Interski, który jest organizowany co 4 lata, rozpoczął się w ostatnią niedzielę. Prawie 1400 uczestników przyjechało z całego świata, aby poznać nowości i podzielić się z innymi wiedzą o złożoności sportów śnieżnych.

W programie kongresu znalazło się ponad 300 wydarzeń, mających miejsce każdego dnia. Uczestnicy z 34 państw sami opracowują treści i przygotowują zawartość warsztatów oraz wykładów i dzielą się wiedzą, pochodzącą ze swoich krajów.

W trakcie kongresu, Eric Sheckleton, Prezes Stowarzyszenia Interski, wyraził zadowolenie z programu Interski i miejsca jego organizacji. „Otrzymuję jedynie pozytywne informacje zwrotne na temat organizacji kongresu, warunków śnieżnych i samej miejscowości, funkcjonalnie ulokowanej dla tego typu spotkań. Levi jako miejscowość i centrum sportów śnieżnych jest właściwym miejscem dla organizacji wydarzenia dla instruktorów narciarstwa z uwagi na niezwykłą wygodę poruszania się wszystkich uczestników, wspólnego funkcjonowania i korzystania z lokalnych usług. Wszystko działa jak w najlepszym mechanizmie.” – dodaje.

W części kongresu poświęconej narciarstwu biegowemu wzięła udział Justyna Kowalczyk – polska multimedalistka olimpijska, wielokrotna mistrzyni świata i zdobywczyni Pucharu Świata, która w ostatnich latach zajmowała się również szkoleniem. „W trakcie warsztatów zetknęłam się z wieloma dobrymi pomysłami i przemyśleniami. Ważne jest to, aby podstawowe narciarskie umiejętności techniczne były nauczane jak najlepiej. Często w narciarstwie zawodniczym koncentrujemy się na osiąganym wyniku wyrażanym w sekundach, zapominając o podstawach. A wiele wyzwań na nartach można opanować poprzez dopracowanie podstawowych i zasadniczych umiejętności, których uczą instruktorzy.” - stwierdziła Justyna Kowalczyk-Tekieli.

Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN rozpoczęło prace nad aktualizacją programu nauczania narciarstwa alpejskiego. „Udział w Interski ma dla nas dodatkową wartość. W poszukiwaniu inspiracji do nowego programu, koleżanki i koledzy zostali przydzieleni do uczestnictwa w różnych warsztatach i wykładach.” – mówi Katarzyna Górska, szefowa Komisji Narciarstwa Alpejskiego SITN PZN i dodaje: „Na mnie duże wrażenie wywarły obserwacje Szwajcarów przedstawione w wystąpieniach: Od pługu do carvingu – te same ruchy, lecz inna forma i prędkość.”

„Dodatkowo chcemy zająć się opracowaniem zasad szkolenia osób 60+ oraz wprowadzać programy mentorskie w celu wyrównywania udziału kobiet wśród naszych instruktorów. Szkoły bardzo sobie cenią instruktorki, zwłaszcza w pracy z dziećmi.” - informuje Jacek Żaba, Prezes Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów PZN.

Tematem Interski 2023 są doznania uczących się i wszystkie wydarzenia przygotowano z myślą o doznaniach uczestników. Wszyscy byli pozytywnie zaskoczeni warunkami śniegowymi i samą jakością śniegu, a wielu nie mogło uwierzyć, że pod koniec marca można wspaniale jeździć na nartach, nie grzęznąc w śnieżnej brei. „W trakcie jednego warsztatu wielokrotnie przejeżdżaliśmy tą samą trasę, nie będąc w stanie pogorszyć jej warunków, a trasy w Levi mogą nie tylko zadowolić, ale również stanowić wyzwanie dla każdego”, podkreśla Timo Welsby, Prezes Stowarzyszenia Instruktorów Finlandii.

„Atmosfera podczas Interski jest niesamowita i radosna. Fińska Laponia pokazała się ze swojej najlepszej strony, co było widać na całym świecie w krążących w mediach społecznościowych zdjęciach, wideo i komentarzach” - uzupełnia Satu Pesonen, sekretarz generalny Interski Levi.


Opracowanie z informacji prasowej z dnia 30 marca 2023 r. Zdjęcia z konta SITN PZN na FB autorstwa: Ustupski ART. https://www.facebook.com/SITNPL