PRAWDOPODOBNIE NAJBARDZIEJ SPORTOWE MIEJSCE W JELENIEJ GÓRZE

PRAWDOPODOBNIE NAJBARDZIEJ SPORTOWE MIEJSCE W JELENIEJ GÓRZE

INTERSKI 2023 - Levi (Finlandia)

INTERSKI 2023 - Levi (Finlandia)


Levi, 25 marca, 2023 -- w dniach 26-31 marca w fińskim Levi – daleko na północ od koła polarnego odbędzie się Kongresy INTERSKI 2023. Już od ponad 70 lat przedstawiciele organizacji instruktorów narciarstwa spotykają się, aby podzielić się informacjami na temat techniki i metodyki nauczania.   Tegoroczny Kongres INTERSKI 2023, który zgromadzi 1 300 instruktorów sportów śnieżnych z 32 krajów z całego świata organizowane jest pod hasłem: „Doznania gości są dla nas wszystkim” - THE (GUEST) EXPERIENCE IS EVERYTHING. Kongres będzie okazją dla wymiany doświadczeń, innowacyjnych pomysłów oraz wzajemnej nauki i rozwoju. Ważną inicjatywą każdego kongresu jest "Interski Szkoła Narciarska". To kilka godzin nauczania lokalnych dzieci, a każdy kraj każdego dnia nominuje jednego ze swoich przedstawicieli, który ma okazję poznać lokalną kulturę i lokalnych narciarzy.

W tym roku Interski Ski School zajmie się narciarstwem adaptacyjnym. Wszystkie najważniejsze organizacje zrzeszające instruktorów organizują swoje walne zgromadzenia w trakcie kongresu W polskiej delegacji liczącej ponad 60 osób znajdą się cztery zespoły demonstratorów, reprezentujące narciarstwo alpejskie, snowboard, telemark i narciarstwo biegowe.

„Nauczanie sportów śnieżnych jest branżą doświadczeń i dlatego uważamy, że Kongres będzie świetną okazją dla rozpoznania wszystkich elementów, ujmujących doznania w niej występujące. To nie tylko pojedynczy instruktor czy szkoła narciarska kreują doświadczenie, ale całe środowisko poznania tworzone przez ośrodek narciarski, warunki śniegowe oraz pogodowe, zapewnianie bezpieczeństwa, podejście pedagogiczne i wiele innych. Klienci są różni, z różnymi oczekiwaniami i życzeniami, więc jest bardzo ważne, aby instruktor sportów śnieżnych był w stanie sprostać ich potrzebom. Doznania gości są dla nas, tu w Levi kluczowe, co w naturalny sposób spowodowało, że stał się to wiodący temat tegorocznego Kongresu INTERSKI” - mówi Satu Pesonen, sekretarz generalny Interski Levi.

„Kongres INTERSKI staje się platformą dla przedstawienia jak szkolenie fińskich instruktorów sportów śnieżnych bazuje na badaniach naukowych i orientacji pedagogicznej, a tereny w Laponii - na północy Europy gwarantują warunki śniegowe w czasie zachodzących zmian klimatycznych, co staje się wyzwaniem dla wielu ośrodków narciarskich” – podkreśla Timo Welsby, Prezes Stowarzyszenia Instruktorów Finlandii.

„Koledzy z wielu fińskich organizacji ciężko pracowali przez ostatnie cztery lata, aby tegoroczna konferencja doszła do skutku i będzie to najlepszy kongres z dotychczas zorganizowanych. W minionych czterech latach nasz świat obserwował niezliczone zmiany i dlatego instruktorzy narciarstwa i inni profesjonaliści sportów śnieżnych są skorzy do wspólnego spotkania. Dzięki niezwykłym aktywnościom w przed kongresowej komunikacji wspieranej przez specjalnie zbudowaną aplikację mobilną możemy być pewni, że wiodący temat – doznania naszych klientów jest znany każdemu z nas, wyruszających do Levi” – dodaje Eric Sheckleton, Prezes Stowarzyszenia Interski.

Narciarstwo alpejskie tradycyjnie odgrywało najważniejszą rolę w spotkaniach INTERSKI, ale w Levi pojawią się również przedstawiciele freeride'u, snowboard'u, narciarstwa adaptacyjnego i biegowego.

Polska delegacja przygotowała warsztaty na śniegu i wykłady w narciarstwie alpejskim, biegowym, telemarku; warsztaty w narciarstwie adaptacyjnym oraz przejazdy techniczne i synchroniczne w narciarstwach alpejskim, biegowym, adaptacyjnym, telemarku i snowboardzie. „Szczególnie dumni jesteśmy z udziału w kongresie Justyny Kowalczyk-Tekieli, wielokrotnej medalistki mistrzostw świata i igrzysk zimowych" – informuje Jacek Żaba, Prezes Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów PZN, i dodaje: „aktywny udział naszego stowarzyszenia w wydarzeniach międzynarodowych ma szczególne znaczenie z racji międzynarodowej rozpoznawalności naszych stopni instruktorskich, zapewniającej nam możliwość pracy w Alpach, Dolomitach i innych górach naszego globu. Polscy narciarze, wyjeżdżający zimą za granicę oczekują, że szkolenie w sportach śnieżnych będą tam bezpiecznie prowadzić instruktorzy władający polskim językiem. W Polsce po deregulacji tego zawodu instruktorem mianować się może każda osoba. My jednak stawiamy na jak najwyższą jakość".

Opracowanie i zdjęcia z informacji prasowej „Visit Levi” z dnia 14 marca 2023 r. i aplikacji Interski2023. https://interski2023.com