Słowacja · Vysoké Tatry (Tatranská Lomnica)
Tatranská Lomnica – narty w Tatrach Wysokich
Tatranská Lomnica, po polsku Tatrzańska Łomnica, to ośrodek narciarski w Tatrach Wysokich z czarną trasą Lomnické sedlo o przewyższeniu do 1300 m. Prowadzi go Tatry mountain resorts (TMR).
Pogoda
Prognoza pogody: Tatranská Lomnica
Pięć dni dla szczytu (2190 m n.p.m.) i dolnej stacji (880 m n.p.m.): temperatury, opady i wiatr. Dane pobieramy z norweskiego instytutu meteorologicznego MET Norway (serwis yr.no) i odświeżamy co godzinę.
JutroJutro pt. 06.11
Szczyt 2190 m
0° −9°Pogodnie
Dolna stacja 880 m
8° −1°Pogodnie
SobotaSob. 07.11
Szczyt 2190 m
−2° −9°Bezchmurnie
Dolna stacja 880 m
6° −1°Bezchmurnie
NiedzielaNiedz. 08.11
Szczyt 2190 m
0° −7°Bezchmurnie
Dolna stacja 880 m
8° 1°Bezchmurnie
PoniedziałekPon. 09.11
Szczyt 2190 m
0° −8°Pogodnie
Dolna stacja 880 m
8° 0°Pogodnie
WtorekWt. 10.11
Szczyt 2190 m
−3° −10°Słaby śnieg
Dolna stacja 880 m
5° −2°Słaby deszcz ze śniegiem
Prognoza: MET Norway (dane serwisu yr.no, licencja CC BY 4.0), pobrana 05.11.2026, 19:17. Temperatury maksymalne i minimalne dla podanych wysokości.


Od Štartu do Lomnického sedla i na Lomnický štít
Droga na stok zaczyna się przy dolnej stacji w Tatrzańskiej Łomnicy, na 880 m n.p.m., gdzie kończy się też trasa Lomnické sedlo. Stąd kolej kabinowa A i krzesełkowa F wożą do stacji Štart, położonej na 1174 m n.p.m. Spod Štartu rusza gondola B z 15-osobowymi kabinami: 37 kabin pokonuje trasę w 7 minut, a przepustowość wynosi 2400 osób na godzinę. Górna stacja gondoli, Skalnaté pleso, leży na 1751 m n.p.m.
Wyżej działa dwuosobowa kolej krzesełkowa C ze stacji Skalnaté pleso do Lomnického sedla. Z tej samej stacji kolej wisząca E jedzie na Lomnický štít (2634 m n.p.m.) i pokonuje 855 m przewyższenia, a na szczycie nie ma trasy narciarskiej. Uzupełnieniem są jeszcze 4-osobowa kolej krzesełkowa D Štart – Čučoriedky i 6-osobowa Tatranská Lomnica – Buková hora.
Według podziału TMR w Tatrzańskiej Łomnicy jest 12 tras na 12 km: 6 łatwych, 5 średnich i 1 trudna. Opis na vt.sk rozmieszcza strefy tak: niebieskie dla początkujących w dolnej części, średnie w okolicy Štartu, a zaawansowane na około 1751 m, przy Skalnatém plese. Najdłuższa jest czarna trasa Lomnické sedlo, do 6,5 km z 2190 m n.p.m. do 880 m n.p.m..
Dane ośrodka
Tatranská Lomnica – najważniejsze dane
| Położenie i trasy | |
|---|---|
| Kraj | Słowacja |
| Miejscowość | Vysoké Tatry (Tatranská Lomnica), kraj preszowski |
| Region | Tatry Wysokie |
| Wysokość | 880-2190 m n.p.m. |
| Różnica wysokości | 1300 m |
| Trasy zjazdowe | 12 km, 12 tras |
| Trasy wg trudności | łatwe: 6, średnie: 5, trudne: 1 |
| Najdłuższa trasa | Lomnické sedlo (czarna) – 6500 m |
| Karnety | |
|---|---|
| Wspólny karnet | Skipass 1 dzień kupiony w Tatranskiej Lomnicy ważny też w Starym Smokovcu i na Štrbskim Plesie; wielodniowe skipassy Vysoké Tatry (2-6 dni) obejmują wszystkie trzy ośrodki, a wielodniowe skipassy Jasná także Vysoké Tatry (VOP TMR 2025/26). TMR podaje dla całego ośrodka Vysoké Tatry „ponad 24 km” tras |
| Karnety | Gopass (KEY CARD, gopass.travel, kasy w Tatranskiej Lomnicy). Ceny online „flexibilné a dynamicky sa meniace” (vt.sk), więc stała cena dzienna nie istnieje. Gopass SKI sezónka 2026/27 sprzedawana online; skipass 1 dzień kupiony w kasie w Tatranskiej Lomnicy ważny też w Starym Smokovcu i na Štrbskim Plesie; cennik na stronie ośrodka |
| Koleje i wyciągi | Rodzaj | Miejsca, długość |
|---|---|---|
| A Tatranská Lomnica – Štart | kolej linowa | 4-os. |
| F Tatranská Lomnica – Štart | kolej krzesełkowa | 6-os. |
| B Štart – Skalnaté pleso | kolej gondolowa | 15-os. |
| D Štart – Čučoriedky | kolej krzesełkowa | 4-os. |
| J Tatranská Lomnica – Buková hora | kolej krzesełkowa | 6-os. |
| C Skalnaté pleso – Lomnické sedlo | kolej krzesełkowa | 2-os. |
| E Skalnaté pleso – Lomnický štít | kolej linowa | – |
| Śnieg i jazda wieczorna | |
|---|---|
| Naśnieżanie | Prawie 32 ha tras z 45,9 ha pokrytych naśnieżaniem technicznym dzięki 227 armatkom (tmr.sk, Tatranská Lomnica) |
| Bezpieczeństwo i operator | |
|---|---|
| Ratownictwo | Horská záchranná služba: OS HZS Vysoké Tatry, Starý Smokovec 18023, tel. 052/442 28 20; numer alarmowy 18 300 |
| Operator | Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) |
Stan na 29.10.2026 według strony ośrodka. Przed wyjazdem sprawdź aktualne komunikaty. Porównaj z innymi ośrodkami w katalogu ośrodków narciarskich.
Mapa tras
Mapa tras: Tatranská Lomnica
Trasy zjazdowe w kolorach trudności oraz koleje i wyciągi z nazwami. Mapę rysujemy z danych OpenStreetMap, więc szczegóły mogą się różnić od oficjalnej mapy ośrodka. Do tego interaktywna mapa 3D z serwisu OpenSkiMap.org.
Tatranská Lomnica w OpenSkiMap.org · dane: © autorzy OpenStreetMap (ODbL).
Na miejscu
Co czeka na miejscu
Szkoła narciarska
Naukę jazdy prowadzi Lyžiarska škola Tatry Motion – Vysoké Tatry. Lokalizacje i program zajęć trzeba sprawdzić na stronie ośrodka.
Wypożyczalnia sprzętu
Wypożyczalnię, serwis i Skialp Centrum opisuje strona ośrodka. Komplet skiturowy można wypożyczyć w Intersport Rent razem z biletem skiturowym.
Parking
Terasowy parking ski-in/ski-out mieści 350 samochodów i 10 autokarów. Opłaty za parkowanie trzeba sprawdzić na stronie ośrodka.
Karnety
Karnety sprzedaje Gopass: kasy w Tatrzańskiej Łomnicy i gopass.travel, karta KEY CARD. Ceny online są elastyczne i dynamicznie się zmieniają, dlatego aktualny cennik jest na stronie ośrodka. Sezónka Gopass SKI 2026/27 jest sprzedawana online.
Naśnieżanie
Naśnieżaniem technicznym objęto prawie 32 ha z 45,9 ha tras. Pracuje tu 227 armatek.
Ratownictwo
Zgłoszenia przyjmuje Horská záchranná služba pod numerem 18 300, a jej stacja OS HZS Vysoké Tatry mieści się w Starym Smokovcu (Starý Smokovec 18023), 062 01 Vysoké Tatry, tel. 052/442 28 20. Cena skipassu obejmuje interwencję HZS na trasie w godzinach pracy ośrodka.
Dla kogo i na co uważać
Dla kogo
Początkujący znajdą niebieskie strefy w dolnej części ośrodka, a 6 z 12 tras TMR zaliczono do łatwych. Jazdę o średniej trudności zapewniają strefy w okolicy Štartu. Zaawansowani mają czarną trasę Lomnické sedlo, strefy przy Skalnatém plese i strefę freeride Francúzska mulda.
Skiturowcy mogą korzystać z wyznaczonej trasy do 2190 m, a miłośnicy nart biegowych z groomowanej trasy Hlboká – Jamy o długości około 3 km.
Na co uważać
Godziny pracy tras i kolei w sezonie 2025/26 wynosiły domyślnie 8:30-15:30 do 31.01.2026 i 8:30-16:00 od 1.02.2026, a poza nimi trasy pozostają zamknięte. Zniżki nie obejmują przejazdu koleją wiszącą Skalnaté pleso – Lomnický štít. Mały pies może jechać wszystkimi kolejami poza krzesełkiem do Lomnického sedla i koleją na Lomnický štít. Tatrzański Park Narodowy dopuszcza zjazd narciarski tylko po przygotowanych, wyznaczonych trasach działających ośrodków, a skiturystykę i turystykę zimową tylko w wyznaczonych miejscach.
Poza nartami
Poza stokiem działa kolej wisząca na Lomnický štít (2634 m n.p.m.), na którą kupuje się osobny bilet z godziną odjazdu. W sezonie 2025/26 w niedziele od 7:15 do 9:00 odbywał się Fresh Track przy czynnej kolei do Lomnického sedla, dla grup od 10 do 80 osób. Wielodniowe skipassy Vysoké Tatry dają też wstęp do Aquacity Poprad (Aqua Packet, regulamin TMR 2025/26).
Dojazd
Jak trafić do Tatrzańskiej Łomnicy
Dolna stacja kolei Tatranská Lomnica – Štart leży w Tatrzańskiej Łomnicy, w Tatrach Wysokich. Parking ski-in/ski-out mieści 350 samochodów i 10 autokarów. Informacji udziela infocentrum czynne 8:00-16:00, tel. +421 903 112 200, e-mail info@vt.sk. Dojazd samochodem i komunikacją publiczną trzeba sprawdzić przed wyjazdem na stronie ośrodka.
Adres
Tatranská Lomnica, Vysoké Tatry (dolna stacja kolei Tatranská Lomnica – Štart); infocentrum: tel. +421 903 112 200, info@vt.sk
Parking
Parking ski-in/ski-out terasowy: 350 samochodów i 10 autokarów (tmr.sk); opłaty nieustalone (regulamin parkingu z 2021 r., bilet skiturowy online daje 50% zniżki na parkowanie)
Ubezpieczenie na narty
Wyjazd na narty z polisą turystyczną
Kup online polisę na wyjazd na narty
Tatranská Lomnica: pytania i odpowiedzi
Odpowiedzi na praktyczne pytania przed wyjazdem.
Wybierasz się na narty?
Polisę turystyczną na wyjazd na narty kupisz online na naszej stronie.
Źródła danych i zdjęć
Dane sprawdziliśmy 29.10.2026 na stronach ośrodka i operatorów. Zdjęcia pochodzą z Wikimedia Commons, na licencjach podanych przy autorach; mapę tras rysujemy z danych OpenStreetMap.
Poradnik
Kierunki i ośrodki narciarskie
Gdzie na narty w Polsce 2026? 10 stoków
Narty w Polsce to coraz ciekawsza alternatywa dla zagranicznych wyjazdów, szczególnie jeśli zależy Ci na krótszym dojeździe, niższych kosztach i…
Ukryte ośrodki narciarskie Europa: 5 perełek 2026
Ukryte ośrodki narciarskie to mniejsze, mniej oblegane stacje, które oferują dobre warunki na stoku, spokojniejszą atmosferę i często korzystniejsze ceny…
Najlepsze ośrodki narciarskie Alpy 2026 – Top 10
Alpy 2026 to najważniejszy kierunek dla osób planujących zimowy wyjazd na narty w Europie. Gdy pytanie brzmi, gdzie na narty…





