Jak zakonserwować narty na lato?

6 maj 2010, 19:03 wpisał Marcin Piotrowski (27 sierpień 2014, 14:20 zedytował Marcin Piotrowski)img

Narty na czas letni powinny zostać zakonserwowane oraz przechowywane w suchym miejscu. Co mamy na myśli mówiąc "konserwować narty".

Ślizgi
Ślizgi nart w dużej części mają budowę porowatą, amorficzną. Wolne przestrzenie w strukturze ślizgu wymagają częstego smarowania na gorąco. Jeśli zostawimy suchy ślizg na całe lato, to narta traci część swoich właściwości. Na pewno będzie jeździła wolniej i niestety nie będzie możliwe przywrócenie jej pierwotnych właściwości. Dlatego też na sezon letni narty powinno się posmarować na gorąco miękkim smarem i pozostawić go bez cyklinowania.

Krawędzie
Krawędzie nart po sezonie należy także oczyścić z rdzy jeśli takowa się pojawiła. Pozytywnie na krawędzie wpłynie także ich wyrównanie.

Wiązania
Wiązania to przede wszystkim sprężyna utrzymująca but przy narcie. Jeśli sprężyna jest przez długi czas mocno napięta, to zaczyna tracić swoją sprężystość, swoją siłę. Z tego też powodu powinno się wiązania "poluzować", czyli ustawić na skali na najniższą pozycję. Można także zapiąć tylną część wiązania, tak jakby był wpięty but.

Jeśli tak będziemy dbać o narty po każdym sezonie, to na pewno posłużą nam one dłużej w dobrej kondycji.

Kategorie: narty, serwis narciarski, artykuł.

  • Dodaj komentarz

  • Twój komentarz może być pierwszy!